U Bjelovaru održan javni panel Hrvatskog saveza slijepih
Gubitak vida mijenja život pojedinca i njemu bliskih osoba
U organizaciji Hrvatskog saveza slijepih, u utorak 27. rujna održan je Javni panel Hrvatskog saveza slijepih, na kojem su sudionici više saznali o uzrocima i manifestacijama oštećenja vida, aspektima svakodnevice slijepih osoba i njihovih bližnjih, ulozi obitelji u procesu rehabilitacije te pravima i povlasticama koje osobe mogu ostvariti na osnovu oštećenja.
Javni panel je, osim osobama s oštećenjem vida i njihovim obiteljima, bio namijenjen i svim zainteresiranim sudionicima, odnosno široj javnosti.
Naime, gubitak vida preplavljujuće je iskustvo koje mijenja život pojedinca i njemu bliskih osoba, obitelji i prijatelja. Problemi s kojima se susreću tek oslijepljele osobe mogu im se činiti nepremostivim, a osobe iz neposredne okoline mogu doživjeti slične reakcije.
Prije početka predstavljanja panela sve prisutne je pozdravio Dražen Kokotić, predsjednik Udruge slijepih Bjelovar i Andreja Veljača, izvršna direktorica Hrvatskog saveza slijepih.
– Hvala vam svima na dolasku i ovako velikom odazivu. Danas su sa nama sve ključne osobe koje su direktno ili indirektno povezane s današnjom temom. Na ovaj način govorimo o integraciji slijepih osoba, kao i ulozi obitelji u socijalnom uključivanju osoba s oštećenjem vida te dostupnosti i važnosti socijalnih usluga u zajednici, poručio je Kokotić.
– Danas smo prikazali sve ono što radimo u sklopu projekta “Diljem naše lijepe, integrirajmo slijepe”. Dugogodišnja suradnja Hrvatskog saveza slijepih i Udruge slijepih Bjelovar je vrlo uspješna i intenzivna. Mi smo među glavnim okosnicama slijepih osoba, jer udruge i naš savez ne postoje zbog interesa, već potrebe. Da nema nas, ne znam na koji način bi slijepe osobe ostvarile svoja prava i mogućnosti, poručila je Andreja Veljača, izvršna direktorica Hrvatskog saveza slijepih.
Iako proces rehabilitacije i prihvaćanja oštećenja vida vodi k većoj kvaliteti života cijele obitelji, slijepe osobe i njihovi najbliži i dalje se svakodnevno susreću sa mnogim izazovima i predrasudama. Upravo iz tog razloga Hrvatski savez slijepih u okviru Europskog projekta “Diljem naše lijepe, integrirajmo slijepe” organizira Javne panele pod nazivom “Uloga obitelji u socijalnom uključivanju osoba s oštećenjem vida te dostupnost i važnost socijalnih usluga u zajednici”.
– Danas smo ponajviše govorili o ulozi obitelji u procesu socijalnog uključivanja osoba s oštećenjem vida te socijalnim uslugama koje su važne za kvalitetan život osoba s ovim invaliditetom. Glavni ciljevi su smanjenje socijalne isključenosti osoba s oštećenjem vida putem pružanja socijalnih usluga, jačanje kompetencija stručnjaka koji se u svome radu susreću sa osobama oštećenog vida i osnaživanja obitelji kako bi pružale što bolju podršku svojim najmilijima. Neki od najvećih izazova s kojim se susreću slijepe osobe, svakako su svakodnevno funkcioniranje, nerazumijevanje javnosti o njihovim potrebama, razne predrasude i to je nešto na čemu cijela zajednica mora poraditi. Tu je i pomanjkanje socijalnih usluga koje se najčešće pružaju putem raznih projekata, jer je zaista mali broj usluga koje slijepe osobe dobivaju kroz postojeći sustav. To znači da onog trenutka kada projekt završi, usluga istog trena prestaje biti dostupna, što za slijepe osobe znači jednu vrstu nesigurnosti. Usluge koje su najvažnije su videći pratitelj i gerontodomaćice. Pristupačnost građevinama i ustanovama u jednoj mjeri predstavlja problem, jer ukoliko i postoji linija vodilja, pitanje je može li se osoba u tom prostoru samostalno kretati. Vlada Republike Hrvatske napravila je neke poteze u osiguravanju sredstava za podršku slijepima do kraja ove godine, no pitanje je što nas čeka u 2022. godini, rekla je Lovorka Horvačić, diplomirana socijalna radnica i voditeljica projekta koji se provodi putem Europskog socijalnog fonda.
|