• Sadržaj rubrike
Župan uručio ugovore o dodjeli sredstava za projekte sportskih udruga
GRAD GAREŠNICA - potpisani ugovori o dodjeli sredstava za projekte u 2024. godini
Održana Izvještajna Skupština Udruge slijepih Bjelovar
60. obljetnica Srednje škole Čazma - dodijeljena zahvalnica Draženu Kokotiću
IZBORI – Upute za glasanje na Brailleovom pismu
Održano svečano potpisivanje ugovora o sufinanciranju programa u Općini Veliki Grđevac
Povlastice u prometu / obavijest za osobe s invaliditetom
Zajedno radimo na uključivanju i senzibiliziranju učenika o slijepim i slabovidnim osobama
Dvodnevna konferencija Hrvatskog saveza slijepih u Hotelu „Laguna“ 20.-21. listopada 2023.
Projekti Udruge slijepih Bjelovar
Pikado turnir povodom dana grada Bjelovara i Dana bjelovarskih branitelja
Udruga slijepih Bjelovar provodi projekt „Sinergijom do zdravlja II“
Predsjednik Udruge slijepih Bjelovar Dražen Kokotić upoznao studente Sestrinstva s radom udruge
Edukacija u Premanturi za predsjednike udruga Članica i administrativnih djelatnika temeljnih Udruga
Međunarodni dan bijelog štapa - Najmodernija tehnologija za izradu Brailleovog pisma
Treća godina provedbe projekta ‘Sinergijom do zdravlja’
Udruga slijepih Bjelovar potpisala ugovor s Ministarstvom rada
Saborska zastupnica Ljubica Lukačić na obilježavanju Međ. dana osoba s invaliditetom u Bjelovaru
MEĐUNARODNI DAN BIJELOG ŠTAPA
Završena druga godina provedbe projekta ‘Sinergijom do zdravlja’
SVEČANO URUČIVANJE UGOVORA ZA OGRANIČENI POZIV DVOGODIŠNJIH PROGRAMA
Čitav svijet je pod prstima
BJELOVAR – Međunarodni dan osoba s invaliditetom: Zbog čega se radi razdor među invalidima?
Međunarodni dan bijelog štapa
Predstavljena PRVA taktilna slikovnica o Bjelovaru: ‘Gledam, slušam i osjećam Bjelovar’
U Bjelovaru održan javni panel Hrvatskog saveza slijepih
2. godina provedbe projekta „Sinergijom do zdravlja“
Fizioterapije i medicinske masaže za slijepe osobe u sklopu projekta ‘Sinergijom do zdravlja’
Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela
Radionica o zdravoj prehrani
Udruga slijepih Bjelovar obilježila Međunarodni dan bijelog štapa
Udruzi slijepih Bjelovar prošao projekt ‘Sinergijom do zdravlja’
OBAVIJEST - PRILAGODBA RADA S OBZIROM NA COVID-19
Turističko-ugostiteljska i prehrambena škola Bjelovar obilježila Međunarodni dan osoba s invaliditet
Tradicionalno sportsko druženje Udruge slijepih Bjelovar za Dan grada i Dan bjelovarskih branitelja
Svečana sjednica Udruge slijepih Bjelovar
TURNIR povodom Dana županije i 65 godina rada Udruge slijepih Bjelovar
SVJETSKI DAN BRAILLEVOG PISMA
DODJELA UGOVORA U OKVIRU POZIVA ZA PROVEDBU TROGODIŠNJIH PROGRAMA UDRUGA
Udruga slijepih Bjelovar bila je domaćin predstavljanja europskog projekta ‘Korak koji nedostaje’
Međunarodni dan bijelog štapa
Održan tradicionalni pikado turnir povodom Dana grada i Dana bjelovarskih branitelja
Udruga slijepih Bjelovar i bjelovarski umjetnici organiziraju humanitarnu likovnu koloniju
Tradicionalni pikado turnir Udruge slijepih Bjelovar povodom Dana Bjelovarsko-bilogorske županije
Bjelovarčani uživali u predstavi Kazališta slijepih i slabovidnih Novi život
Udruga slijepih Bjelovar sudjelovala u programu obilježavanja Dana Komercijalne i trgovačke škole
TJEDAN OFTALMOLOGIJE
U Bjelovaru otvoren Klub čitatelja za slijepe i slabovidne osobe
Uz program Dana Grada Bjelovara održan deveti tradicionalni turnir u pikadu za slijepe osobe
U sklopu tjedna oftalmologije gostovali glumci kazališta slijepih i slabovidnih Novi život
Dan škole u Komercijalnoj i trgovačkoj školi Bjelovar
Nastavlja se provedba videćeg pratitelja
Privredna banka Zagreb nastavlja s donacijama - uručena donacija Udruzi slijepih Bjelovar
Povodom Obilježavanja dana bijeloga štapa
Održano natjecanje u pikadu povodom Dana Grada Bjelovara i Dana bjelovarskih branitelja
Održana završna konferencija europskog projekta za slijepe osobe – Učinite prvi korak
Upoznavanje djece sa životom slijepih osoba i pomagalima
Održan tradicionalni pikado turnir u organizaciji Udruge slijepih Bjelovar
Predstavljen projekt - Učinite prvi korak
After work Party, neformalno druženje potencijalnih poslodavaca i slijepih nezaposlenih osoba
Udruga slijepih Bjelovar apelira – Ne ukidajte uslugu videćeg pratitelja
Potpisan ugovor sa Nacionalnom zakladom za razvoj civilnog društva
Nastavlja se program Videći pratitelj
Bolje sutra za slijepe i slabovidne osobe
Drugi posjet studentima Sestrinstva
Predavanje u V. osnovnoj školi povodom Dana bijelog štapa
Gostovanje u programu Radio Terezije
Posjeta Domu učenika srednjih škola Bjelovar
Posjet studentima Sestrinstva
Hrvatski savez slijepih povodom Međunarodnog dana bijelog štapa
Obilježen Međunarodni Dan bijelog štapa u Udruzi slijepih Bjelovar
Hrvatski savez slijepih - PROMEMORIJA
Završna analiza projekta Vip Assistance
Tvrtka AS AGRO iz Bjelovara donirala novi govorni pikado Udruzi slijepih Bjelovar
Teško ti je čitati? Probaj s e-knjigom
Zahvala za donaciju

Udruga slijepih Bjelovar obilježila Međunarodni dan bijelog štapa

Udruga slijepih Bjelovar › vijesti › udruga-slijepih-bjelovar-obiljezhila-meunarodni-dan-bijelog-shtapa
Javi prijateljima

Slijepe i slabovidne osobe teško mogu pronaći posao
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa, u četvrtak 15. listopada 2020. u velikoj vijećnici Bjelovarsko – bilogorske županije održana je tiskovna konferencija u organizaciji Udruge slijepih Bjelovar.


Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa Međunarodni dan bijelog štapa

Ovim putem, članovi udruge prenijeli su strateške prioritete, točnije probleme slijepih osoba sadržane u Promemoriji Hrvatskog saveza slijepih kako bi poslali jasnu poruku donositeljima odluka, ali i samoj javnosti.

– Nažalost, inkluzivnog dodatka za slijepe još uvijek nema i ta se priča vrti posljednjih 20 godina. Održani su brojni sastanci, data su obećanja, no izvršenja nema. Mislim da ga tako skoro neće ni biti. Slijepe osobe su uspjele dobiti jedino osobnu invalidninu. Mi se također zalažemo da se kod inkluzivnog dodatka ne gleda imovinski cenzus, kako je to kod invalidnine. Podsjećam da mi imamo veliku podršku od strane Grada Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije, no država opet zakazuje u donošenju bitnih odluka. Zapošljavanje slabovidnih i slijepih osoba je slijedeći problem. U jednom trenutku sam se javio skoro svim ustanovama na području grada, za koje znamo da su u mogućnosti zaposliti slijepu osobu. Vjerujte mi, dobili smo dva i to negativna odgovora, dok nam ostali nisu niti odgovorili na mailove. U Bjelovaru imamo samo tri slijepe osobe koje su zapošljive i za njih ne možemo pronaći radno mjesto. Na području cijele naše županije rade samo dvije osobe, jedna u tvrtki Zdenka, a druga u Grubišnom Polju u Gradskoj upravi na centrali, rekao je predsjednik Udruge slijepih Bjelovar Dražen Kokotić.

Bjelovarska udruga broji 150 članova, od kojih je većina potpuno slijepa. Član udruge ne može biti osoba koja ima veći ostatak vida veći od pet posto. Prema riječima predsjednika udruge, slijepe osobe u Hrvatskoj žive dosta teško. Primanja su mala, između 420 i 600 kuna doplatka. Udruga stoga redovito prijavljuje i provodi projekte, kako bi svojim članovima na taj način osigurala videćeg pratitelja te dodatno pomogla kroz pružanje ostalih usluga. Iz tih razloga vodstvo udruge zalaže se za isplatu inkluzivnog dodatka u iznosu između četiri i pet tisuća kuna po osobi, na razini cijele države. Slijepe osobe u Hrvatskoj u većini slučajeva žive sa ostalim članovima obitelji, upravo iz razloga što nemaju velika primanja. Dio slijepih prima jako male mirovine, neki samo doplatak od svega par stotina kuna, dok radno sposobne slijepe i slabovidne osobe teško, gotovo nikako ne mogu pronaći posao.

– Prije dosta godina, Bjelovar je u Hrvatskoj bio u samom vrhu po zapošljavanju slijepih, dok danas nemate niti jednu centralu u kojoj radi slijepa osoba. Centrale su ukinute ili su prebačene na informacije, odnosno porte. U vrijeme kada sam ja bio predsjednik udruge, radilo je oko 13 ljudi koji su danas u mirovini. Danas doslovno nigdje nikoga ne uspijevamo zaposliti, a imamo ljude sa završenim visokim školama. Primjerice, u Zagrebu imamo slabovidnu osobu koja radi kao savjetnik na Ustavnom sudu RH. Mi zaista puno govorimo o problematici zapošljavanja slijepih i slabovidnih osoba, no u današnje vrijeme je sve manje razumijevanja. Kako smo prije u Bjelovaru imali zaposlene sve naše ljude, morali smo dodatnu radnu snagu povlačiti sa područja Pakraca, Grubišnog Polja, pa i Zagreba. Znači, sa ljudima iz drugih gradova smo popunjavali slobodna radna mjesta. Današnja situacija je jako tužna. Isto tako, tko preda zahtjev za osobnu invalidninu i na nju ostvari pravo, mora se odreći tuđe pomoći i njege, poručio je potpredsjednik Udruge slijepih Marijan Medica.

– Osobno podržavam inicijativu vezanu za isplatu inkluzivnog dodatka i vrlo rado ću se priključiti. Uz pomoć naših saborskih zastupnika ćemo pokušati da se taj dio čim prije odradi od strane Vlade RH. U Županiji ćemo napraviti zajednički sastanak i vidjeti što po tom pitanju svi zajedno možemo učiniti. Brojke pokazuju da danas u svijetu imamo pet slijepih osoba na tisuću stanovnika, što je vrlo zabrinjavajuće. U Hrvatskoj je registrirano 4 217 osoba, što je također velika brojka. Učinit ćemo sve kako bi se tri radno sposobne slijepe osobe zaposlile na adekvatna radna mjesta. Mi moramo biti uz vas i pomoći koliko god možemo, kratko je istaknuo zamjenik bjelovarskog župana Neven Alić.

– Ne veseli mi činjenica da nigdje u Bjelovaru nemamo tri radna mjesta za slijepe osobe i o tome moramo govoriti u javnosti. Svi skupa moramo uvidjeti kakvi se problemi događaju u našem društvu. Nažalost, neke akcije i događaje vezane za oftalmologiju ove godine nismo mogli odraditi zbog pandemije koronavirusa. U Gradu Bjelovaru ću potaknuti pristup rješavanju problema zapošljavanja slijepih osoba. Što se tiče visine primanja o kojima se danas govorilo, to su strašno mali iznosi. Slijepe i slabovidne osobe zaslužuju dostojan život, sa što manje briga i problema vezanih za egzistenciju. Grad Bjelovar će uvijek stati uz slijepe, pružiti im potporu i s njima surađivati, rekla je zamjenica bjelovarskog gradonačelnika, Valna Bastijančić Erjavec.

– Odjel oftalmologije Opće bolnice Bjelovar dugi niz godina odlično surađuje sa vodstvom Udruge slijepih Bjelovar, kao i ostalim članovima. Tu smo jedni za druge i uvijek stojimo na raspolaganju. Oftalmolozi svakodnevno vrijedno rade u procesima liječenja očnih bolesti i prevencije te kroz provedbu programa putem kojih pokušavamo spriječiti pojavu bolesti. Poznat je naš „Tjedan oftalmologije“ kojim se svake godine priključujemo obilježavanju Svjetskog tjedna bolesti glaukoma koji je veliki problem i uzrok sljepoće u cijelom svijetu, pojasnila je dr. med. spec. Sandra Vokurka Topljak.


‹‹ Prethodni članak: Udruzi slijepih Bjelovar prošao projekt ‘Sinergijom do zdravlja’ ›› Sljedeći članak: Radionica o zdravoj prehrani